Aktualności

15.05.2012

Ruszyły testy beta publicznej chmury obliczeniowej Oktawave. K2 Internet S.A. chce zdobyć rolę lidera tego szybko rosnącego rynku.

Oktawave, oferta chmury obliczeniowej o pełnej funkcjonalności, zostanie uruchomiona komercyjnie w trakcie najbliższych tygodni – po zakończeniu trwającej obecnie fazy publicznej bety. Po dwóch latach prac programistycznych i projektowych zespół Oktawave zaoferuje rozwiązania, na które czekało wielu użytkowników: unikatową szybkość i wydajność przetwarzania informacji, bezpieczeństwo, centrum danych zlokalizowane w Polsce (obecnie w Warszawie) i konkurencyjne ceny. W opinii specjalistów K2 Oktawave będzie najszybszą tego typu usługą dostępną na światowym rynku.

Chmury obliczeniowe są coraz częściej wykorzystywane zarówno przez mały i średni biznes, jak i duże korporacje. Pozwoliły zoptymalizować koszty związane z działaniami IT, upowszechniając model rozliczeń, w którym przedsiębiorcy płacą tylko za te zasoby, które zostały zużyte w procesach biznesowych. 

"Oktawave powstała jako odpowiedź na niespotykane dotąd zapotrzebowanie biznesu na moc obliczeniową i outsourcing usług związanych z IT. Amazon - jeden z liderów rynku - w ciągu ostatniego roku odnotował 192% wzrostu zapotrzebowania na zasoby centrów danych. Dziś przechowuje i przetwarza już ponad 762 miliardy obiektów. Mamy świadomość, na co się porywamy, ale chcemy konkurować m.in. właśnie z nimi. Od ponad 10 lat zajmujemy się hostingiem i utrzymaniem aplikacji najbardziej wymagających klientów, byliśmy jedną z pierwszych firm w Polsce, która na serio zaczęła inwestować w rozwiązania wirtualizacyjne – te właśnie doświadczenia wykorzystaliśmy, tworząc Oktawave" - mówi Maciej Kuźniar, dyrektor projektu Oktawave.

Polski rynek outsourcingu infrastruktury serwerowej ma świetne perspektywy - badania firmy Parallels z roku 2011 pokazują, że tylko 5% firm sektora SMB outsourcuje działania związane z obsługą teleinformatyczną przedsiębiorstw, ale już 67% planuje podjąć takie działania w ciągu kolejnych trzech lat. Według ekspertów potroi to wartość rynku, który w roku 2015 osiągnie wartość 645 milionów złotych, a znaczna część tej kwoty przypadnie w udziale dostawcom cloud computingu.

"W perspektywie kilku lat dostawcy infrastruktury chmur obliczeniowych zdobędą czołową pozycję na rynku outsourcingu IT. Wyprą tradycyjnych hosterów, oferując rozwiązania szyte na miarę, zoptymalizowane kosztowo i znoszące ograniczenia związane z dostępem do zasobów. W ten sposób przedsiębiorcy dostaną do dyspozycji platformę, która zapewni im ciągłość procesów biznesowych" - dodaje Kuźniar.

Obecnie Oktawave jest w trakcie publicznych testów beta. Oznacza to, że każdy może za darmo skorzystać z jej zasobów. Wystarczy posiadać kod umożliwiający rejestrację do usługi lub poprosić o takowy w specjalnym formularzu dostępnym na stronie https://admin.oktawave.com/Pages/CreateAccount.aspx.

"Projekt Oktawave jest dla nas jednym z najważniejszych przedsięwzięć rozwojowych w historii firmy. Liczymy, że w przyszłości przychody i zyski płynące z usług chmury obliczeniowej mogą zrównać się z wynikami z dotychczasowej działalności" - podsumowuje Janusz Żebrowski, prezes zarządu K2 Internet S.A.

Więcej informacji:
• Strona usługi: http://www.oktawave.com/pl/.
• Więcej na temat szybkości Oktawave: http://www.oktawave.com/pl/wydajnosc.html
• Więcej na temat porównania Oktawave do konkurencji: http://www.oktawave.com/pl/porownanie-uslug.html
• Więcej o testach beta Oktawave: http://www.oktawave.com/pl/testy-beta.html